BAŞARI, ZENGİNLİK, SEVGİ

Alışverişe gitmek üzere evden çıkan bir kadın, kapısının karşısındaki kaldırımda oturan bembeyaz sakallı üç yaşlıyı görünce duraksadı, sonra onları tüm içtenliğiyle evine davet etti:

“Burada böyle oturduğunuza göre, üçünüz de kesinlikle acıkmış olmalısınız” dedi. “Lütfen içeri gelin size yiyecek bir şeyler hazırlayayım”. Üç yaşlıdan biri, kadına, eşinin evde olup olmadığını sordu. Kadın, eşinin biraz önce çıktığını, şu anda evde olmadığını söyledi. Yaşlı adam, başını iki yana salladı: ”Eşiniz evde değilse biz de davetinizi kabul edemeyiz” dedi.

Akşam eşi geldiğinde kadın, karşı kaldırımdaki yaşlı adamlarla arasında geçen konuşmayı anlattı. ”Senin evde olmadığını öğrenince içeri girmek istemediler” dedi. Yaşlı adamların bu davranışlarını öğrenince eşi üzüldü.  “Bir bakıversen dışarı” dedi. Hala ordalarsa, şimdi davet edebilirsin eve. Kadın kapıyı açar açmaz, karşı kaldırımdaki bembeyaz sakallı üç yaşlıyla yeniden karşılaştı. “Eşim geldi, şimdi evde” dedi ve onlara davetini yineledi: “Yemeğimizi birlikte yemek için şimdi davet edebilir miyim evimize”? Kadının davetine yaşlılardan biri yanıt verdi: “Biz  hiçbir eve üçümüz birlikte gitmeyiz” dedi. Ve kısa bir duraksamadan sonra bir açıklama yaptı: “Sağ yanımdaki bu arkadaşımın adı, Zenginlik’ tir dedi. Bu yanımda oturan arkadaşımın adı Başarı, benim adım ise Sevgi`dir”. Kendini ve arkadaşlarını tanıttıktan sonra Sevgi, kadına ilginç bir öneride bulundu: “Şimdi evinize gidin ve eşinizle başbaşa verip, bir karara varın dedi. İçimizden yalnızca birimizi davet edebilirsiniz evinize. Hangimizi davet etmek istediğinize karar verin, sonra gelin, kararınızı bize bildirin”.

Kadın Sevgi’ nin önerisini eşine anlattığında adam sevinçten göklere fırladı. “Aman ne güzel, ne güzel” dedi. Hangisini davet edeceğimizi  bize bıraktıklarına göre, biz de içlerinden Zenginlik`i davet ederiz ve evimiz de bir anda Zenginlik’ e kavuşmuş olur. Eşinin kararı kadının hiç hoşuna gitmedi. “Başarı’ yı davet etsek daha mantıklı karar vermiş olmaz mıyız, kocacığım?” dedi. Kayınvalidesi ve kayınpederinin bu konuşmasına, içerideki odada bulunan gelinleri de kulak misafiri olmuştu. Koşarak içeri girdi ve o da kendi önerisini söyledi: “En doğru karar Sevgi`yi davet etmek değil midir? dedi. Düşünsenize evimiz bir anda Sevgi`ye kavuşacak…” Gelinin bu önerisi kayınpederinin de kayınvalidesinin de çok hoşuna gitti. “Tamam, en doğru karar bu olacak dediler”. Sevgi’ yi davet edelim…

Kadın kapıyı açtı ve üç yaşlıya birden sordu: “İçinizde hanginiz Sevgi’ydi? Onu davet etmeye karar verdik lütfen buyursun… Sevgi ayağa kalktı, eve doğru yürümeye başladı. Arkadaşları da ayağa kalktılar ve Sevgi’ nin arkasından, onlar da eve doğru yürümeye başladılar. Kadın, büyük bir şaşkınlık ve heyecan içinde, Zenginlikle Başarı’ ya sordu: “Siz niçin geliyorsunuz”? Ben yalnızca Sevgi’ yi davet etmiştim. Kadının bu sorusuna üç yaşlı birlikte yanıt verdiler: “Eğer yalnız Zenginliği ya da Başarı’ yı davet etmiş olsaydınız, davet edilmeyen ikimiz dışarıda bekleyecektik. Fakat siz Sevgi’ yi davet ettiniz. Bu durumda üçümüz birden gelmek zorundayız evinize”. Ve kadının Niçin? diye sormasını beklemeden, Zenginlik ve Başarı sözlerini şöyle sürdürdüler:

“Çünkü Sevgi’nin olduğu her yerde, biz Zenginlik ve Başarı da onun yanında oluruz…”

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın