BEBEK BAKIMINDA DOĞRU BİLİNEN 10 YANLIŞ

Aileye ilk gelen bebekler için anne ve babalar genellikle endişeye kapılıyorlar. Nasıl doğacak? Nasıl büyüyecek? Nasıl koruyacağız? Endişe arttıkça panik hali daha çok oluyor dolayısıyla panik daha fazla hata yapmalarına neden oluyor.

Bunu engellemek için neler yapmalıyız, işte bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar.

1- İlk Gün Süt Gelmedi, Bebeğim Aç Kalıyor

Doğumdan hemen sonra annenin yanına verilen bebek, içgüdüsel olarak emme refleksine sahiptir. İlk gelen süt miktarı bebeğin ihtiyacı kadardır.

2- Sürekli Emzirmeliyim

Yeni doğan bebekler ilk bir iki gün sonra ortalama 2 saatte bir emzirilmelidir. İlk hafta bu sıklık hem olası fizyolojik sarılığın çabuk geçmesi, hem de sütün bebeğin ihtiyacı kadar artması için önemlidir.

3- Şekerli Su Sarılığa İyi Gelir

İlk günlerde anne sütünün gelmesinde yaşanabilecek bir sorun, bebeğin zayıflamasına ve sarılık oluşumuna yol açabilir. Halk arasında, aç kalan ve az idrara çıkan bebeklere şekerli su verilmesi önerilir. Oysa bebeğin beslenmesinde şekerli suyun yeri yoktur.

4- Bebeği Uyurken Sallamayalım

Bebekler anne karnında sallanırlar. Hafif ve küçük ritimler halinde bebeği sallayabilirsiniz.

5- Karanlıkta ve Sessizlikte Uyusun

Bebek eğer yeterli ve düzenli aralıklarla emmişse, karnı toksa ve gazı çıkmışsa herhangi bir uyku sorunu yaşamaz. Yeni doğanın günlük uyku süresi ortalama 20 saattir. Gündüz aydınlıkta ve gün içinde de gürültüde uyuyabilir.

6- Bebeğim Üşüyor, Eldiven Takalım

Bebekler bulundukları ortama göre bağışıklık kazanırlar ve uyum sağlarlar. Ortalama 20-22 derece sıcaklık bebekler için uygundur.

7- Yenidoğanda Gaz Yoktur

Sütün inmesi ve çabuk çoğalması için sık emzirilen bebekler, süt emerken hava da yutabilirler. Bu yüzden ilk günlerde bile bebek emme işleminden sonra dik tutularak gazı çıkarılmalıdır.

8- Pudra İsiliğe İyi Gelir

Pudranın isiliğe iyi geldiği yanlış bir düşünce değil. Ama toz pudralar yerine sulu pudralar seçilmeli. İsiliğin en iyi tedavi şekliyse çocuğu sık sık yıkamaktır.

9- Ağladı Hemen Kucağıma Alayım 

Bebeği her ağladığında hemen kucağa almak çözüm değil. Ağladığında yanına yaklaşıp onunla konuşmak, ten temasında bulunmak, ona şarkı ya da ninni söylemek ve onu sakinleştirecektir.

10- Bebeği Kundaklamak Zararlıdır

Bebek doğduğunda istemsiz yaptığı el kol hareketleriyle kendini korkutur. Bu yüzden ilk haftalarda yarım kundak yapmak bebeğin kendini korkutmamasını, daha kolay uyumasını sağlar.

 

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın