BEBEKLER RAHAT BİR NEFES ALSIN

Genellikle enfeksiyon veya tahrişe bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı, büyükler kadar bebeklerin de derdi. Üstelik onlarda beslenme ve uyku problemini de beraberinde getiriyor.

Burun tıkanıklığı oldukça yaygın bir problem. Ancak bebeklerde durum daha vahim. Zira beslenmelerinden sağlıklı nefes alıp vermelerine kadar her şeylerini etkiliyor.

Bebeklerde burun tıkanması genellikle burun kanallarının enfeksiyon veya tahrişe bağlı iltihaplanması sonucu oluşuyor. Bebeklerde görülen salya normal olmasına karşın aşırı salya akıtma nöbetleri de burun tıkanıklığı belirtilerinden olabiliyor. Üst solunum yolu enfeksiyonları, ev tozu, akarlar, polenler veya çeşitli kokulara karşı alerjik durumlar, kuru ya da sıcak hava ve geniz eti büyümesi gibi faktörler de burun tıkanıklığının nedenleri arasında. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öznur Yılmaz Gondal, bebeklerde burun tıkanıklığının beraberinde getirdiği sorunları ve temizliğin esaslarını anlattı.

Akciğer Ve Kalbi De Etkiliyor

Yeni doğan bebeklerin ve çocukların burun içi hava yolu yetişkinlere oranla daha dar bir yapıda. Bu sebeple burunda oluşacak herhangi bir sorun, ciddi sıkıntılara neden olabiliyor. Burun solunumu, ilk aylarda ağızdan nefes alma içgüdüsü bulunmayan bebekler için oldukça önemli. Emmenin sağlıklı devamı için meme ağızdayken bebeğin nefes alımını burundan sağlaması gerekir. Eğer bebek burun tıkanıklığı yaşıyorsa, emmesi de büyük oranda güç olur. Emzirmenin rahat bir şekilde devam ettirilmesi, bebeğin burnunun açık olmasıyla mümkün. Burun havanın nemlendirilmesi, temizlenmesi, ısıtılması, basıncının ve akış hızının düzenlenmesi, koku alma ve orta kulağın havalandırılması gibi fonksiyonların yapılmasını sağlıyor.  Eğer burun tıkalı olursa ağızdan nefes alıp vermek, soğuk ve kirli havanın akciğerlere kolaylıkla ulaşmasına yol açar. Bu durumda alt solunum yolu enfeksiyonu riski artar. Bebeklerde burun tıkanıklığı en çok mevsim geçişlerinde yaşanan solunum yolu enfeksiyonları yüzünden oluşur. Bu enfeksiyonlar da burun salgısında artmalara ve burun tıkanıklığına sebep olur. Burun tıkanıklığının devam ettiği durumlarda bebekte orta kulak iltihabı ya da sinüzit gibi daha ciddi üst solunum yolu enfeksiyonları görülebilir. Ayrıca akciğer kapasitesinde azalmaya bağlı alt solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık da oluşabilir. Eğer bebekte burun tıkanıklığı kronikleşirse uzun vadede ağız-diş yapısında, çene ve yüz gelişiminde bozulmalar yaşanabilir. Kronik oksijen azlığı ileri safhalarda kalp ve akciğer sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Burun Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Sağlıklı bir bebek nefes alıp verirken sıkıntı yaşamıyorsa burun temizliğine ihtiyaç yok. Ancak bebek nefes alıp verirken burnundan ses geliyorsa, uykuya dalmakta zorlanıyorsa, sık uyanıyorsa, emerken memeyi bırakıyor ve ağlıyorsa burun içi temizliği şart. Bebeklerde burun temizliği için en uygun zaman banyo sonrası. Böylece banyo sırasında burun içine kaçan su, burun içindeki mukus kalıntılarını yumuşatarak kolayca temizlenmesine yardımcı olur. Bebeğin burnundaki kirler banyo sonrası yumuşak bir kâğıt mendil, tülbent, kulak çubuğu ya da burun aspiratörleri ile alınabilir. Bebeğin burnu temizlendiği halde tıkanıklık devam ediyorsa, tuzlu su içeren solüsyonlar damlatılabilir. Eğer bebek halen rahatlamıyorsa tuzlu suyla yıkama sonrası mukus tıkaçları burun aspiratörleriyle temizlenebilir. Pompa şeklinde olan aspiratörler ve nefesle çalışan burun aspiratörleri burun temizliği için en uygun materyallerden. Ancak bu aspiratörler temizleme işlemi sırasında bebeğin burnunu tahriş edebileceğinden sık kullanmaktan kaçının. Bebeklerin burun içi mukozaları çok hassas olduğundan temizleme sırasında zorlama kanamalara yol açabilir.

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın