ÇOCUKLAR DİŞ SAĞLIĞINDA ANNE VE BABAYI ÖRNEK ALIYOR

Çocuklarımız, her konuda olduğu gibi ağız ve diş sağlığında da ebeveynleri örnek alıyor. Peki, çocuklara doğru örnek olmak için neler yapmamız gerekiyor? Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner, çocuk ve gençlerde ağız ve diş sağlığı için tavsiyelerde bulundu. Çocuklara 1 yaşından itibaren dişlerin önemini, dişleri temiz tutmanın gerekliliğini, diş sağlığını kötü etkileyen yiyecek ve içecekleri anlayabileceği şekilde anlatarak eğitime başlanmalıdır. Bu konuda çocuk kitaplarından destek alabilir veya kendiniz çeşitli hikayeler oluşturabilirsiniz. 2 yaşından itibaren her akşam yatmadan önce kısa süreli de olsa, beraber banyoda diş fırçalama alıştırmalarına başlayabilirsiniz.

3 Yaşına Kadar Florürsüz Diş Macunu

4 yaşından itibaren çocuğa emzik, biberon, parmak emme gibi alışkanlıklar bıraktırılmalıdır. Eğer bunu başarmakta zorlanıyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. 5 yaşına kadar şüphe duyduğunuz durumlarda, 7 yaşından itibaren ise diş hekimine düzenli olarak kontrole gidilmelidir.

Kalıcı Dişler Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

6 yaşından itibaren, en sondaki süt dişlerinin arkasından kalıcı daimi azı dişleri çıkmaya başlar ve bu yaştan sonra ortalama olarak senede bir ya da birkaç adet daimi diş çıkmaya devam eder. Özellikle bu dönemden itibaren çocuğa sabah, öğlen ve akşam yemeklerden sonra olmak üzere günde üç kez diş fırçalama alışkanlığı kazandırıldığından emin olmalısınız.

Diş ve Çene Yapısı Hangi Yaşta Değerlendirilmeli?

7 yaşından itibaren diş dizisinin, alt ve üst çenenin yapısının değerlendirilmesi için ortodontik kontrole başlanmalıdır. Bu amaçla, mutlaka ortodonti uzmanına kontrole gidilmelidir.

Erken Yaşta Diş ve Çene Yapısı İçin Hangi Tedaviler Uygulanır?

Çoğunlukla büyüme ve gelişimi devam etmekte olan genç ve çocukların tedavisinde, çene büyümelerini yönlendirmek, çeşitli alışkanlıkları bıraktırmak veya birkaç dişte görülen konum bozukluklarını düzeltmek amacıyla bazı ortodontik tedaviler uygulanır. “Aparey” olarak adlandırılan dişlikler, üst veya alt diş dizisine takılarak kullanılırlar. Genellikle takılıp çıkartılabilirler ve akrilik yapıdan oluşurlar. Çocuklarda kullanılan ağız içi apareyler arasında; genişletme apareyleri, genellikle alt çene büyümesini öne doğru yönlendiren fonksiyonel apareyler, azı dişlerini itici apareyler, parmak emme, dil emme, dudak emme, tırnak yeme, atipik yutkunma (yutkunurken dili ön dişlerin arasına bastırmak) gibi alışkınlık önleyici apareyler bulunur. Çocuklarda diş ve çene bozukluklarının teşhisinin 7 ila 10 yaşları arasında yapılması gerekir.

hurriyetaile.com

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın