ÇOCUKLARIN DİL BECERİSİ 1 YAŞINDAYKEN ÖNGÖRÜLEBİLİR

Beyin görüntüleme tekniği kullanılarak, henüz 1 yaşında, çocukların dil öğrenme becerisinin öngörülebileceği belirlendi.

ABD’deki Washington Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı  araştırma, beynin hipokampus ve beyincik bölgelerinin yapısının incelenmesiyle  henüz 1 yaşındaki çocukların dil öğrenme becerisinin anlaşılabileceğini ortaya  koydu.

Araştırmaya imza atan bilim adamlarından Dilara Deniz Can, çocukluğun,  doğum sonrası beyin gelişiminin en önemli dönemi olduğunu, araştırma sonuçlarının  beyin yapısının daha sonraki dönemlerde dil becerisiyle bağlantılı bulunduğunu  gösterdiğine dikkati çekti.

MR ile 7 aylık 19 erkek ve kız çocuğunun beynini inceleyen bilim  adamları, sinir hücrelerinden oluşan beyindeki gri yapılar ile farklı beyin bölgeleri arasında bağlantı kuran beyaz yapıların yoğunluğunu voksel tabanlı  morfometri adı verilen bir ölçüm tekniği kullanarak belirledi.

Araştırmacılar, 5 ay sonra laboratuvarda dil testi yaparak, çocukların  anlaşılmaz sözlerini inceledi, çok kullanılan isim ve kelimeleri algılama, farkı  sesler üretme becerilerini değerlendirdi.

Beyincik ve hipokampus bölgesindeki gri ve beyaz yapıların yoğunluğunun  fazla olduğu çocukların dile daha yatkın olduğu görüldü.

Çocuklarda beynin bazı bölgeleri ile dil becerisi arasında bağlantı  bulunduğunu gösteren bu ilk araştırmaya imza atanlardan Patricia Kuhl de bebek  beyninin keşfedilmeyi bekleyen sırlarla dolu olduğunu, bu sırların  keşfedilmesinin çocukların dili nasıl yetişkinlerden kolay öğrendiğine ışık  tutabileceğini vurguladı.

Kuhl ayrıca beynin hangi bölümünün öğrenmenin ilk aşamasıyla bağlantılı  olduğunu bilmenin, çocuklarda gelişim bozukluğunun önceden belirlenmesine ve  tedaviye yardımcı olabileceğini ifade etti.

Araştırma, ”Brain and Language” (Beyin ve Dil) dergisinde yayımlandı.

milliyet.com

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın