ETKİLİ VE VERİMLİ ÇALIŞMANIN ÖDÜLÜ BAŞARI!

Çok çalışmanın yerini etkili ve verimli çalışmaya bıraktığına dikkat çeken uzmanlar, verimli çalışmanın ödülünün de başarı olduğunu vurguluyor.

Çok çalışmak yerine etkili ve verimli çalışmayı öğrenerek başarıya ulaşmak mümkün diyen uzmanlar, planlı ve hedefe uygun bir çalışma modeli belirlemenin başarıyı artırdığına dikkat çekiyor. İşte, etkili ve verimli ders çalışmanın teknikleri…

Kimi öğrenciler saatlerce ders çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyler. Uzmanlar, bunun en önemli sebebinin ‘verimli çalışma yöntemlerini bilmemek’ olduğuna dikkat çekiyor.

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Eğitim Danışmanı Sabriye Dedeoğlu, “çok çalışmak yerine etkili çalışmayı öğrenmek gerekiyor. Saatlerce masa başında oturmak yerine, planlı ve hedefe uygun bir çalışma modeli belirlemek başarıyı artırıyor.” diyor.

Dedeoğlu, etkili ve verimli ders çalışmanın tekniklerini sıralayarak başarıya giden yolda öğrencilere şu önerilerde bulunuyor:

1- Öğrenci Neden Öğrenmesi Gerektiğini Bilmeli

Öğrencinin kendisine ait bir sebebi yoksa yeterince verimli çalışmaz. Bu sebeple, öğrenci çalışma sebebini belirlemeli, zamanını öncelikler doğrultusunda düzenlemeli ve kendi çalışma ve başarı konusundaki endişelerini ve olumsuz düşüncelerini ortadan kaldırması gerekmektedir.

2- Planlı Çalışmalı

Başarılı olmak için planlı çalışmak gerekiyor. Her zaman yıllık ve aylık planlara gereksinim duyulmasa da haftalık ve günlük plan mutlaka yapılmalı.

3- Çalışma Zamanlarını İyi Ayarlamalı

Yaygın görüşe göre yarım saatten az bir süre çalışmak için yeterli değildir. Verimli çalışmada en yararlı zaman birimleri birer saatlik sürelerdir. Okumak, alıştırma yapmak, not çıkarmak gibi çalışmalar için birer saatlik süreler oldukça yararlı olmaktadır.

4- Dikkatini Çalışma Konusu Üzerinde Yoğunlaştırmalı

Dikkati çalışma konusu üzerinde toplamak demek, istenmeyen dış faktörlerin etkisine kapılmamak demektir. Bu nedenle çalışmak için ayrı bir yer ve uygun bir zaman seçmek gerekir.

5- Anlama Gücünü Geliştirmeli

Anlatma ve okuma ağırlıklı öğrenmelerde anlama daha da önem kazanmaktadır. Anlama gücünü geliştirmek için yapılması gerekenler;

Konuyu dikkatle okumak.

Öğrenilen bilgilerle eski bilgiler arasında bağlantı kurmak.

Konuyu incelerken verilen örneklere dikkat etmek.

Konuya ilişkin bütün bilgileri nerelerde ve nasıl uygulayabileceğinizi belirlemek.

6- Sınavda Başarılı Olmanın Yollarını Öğrenmeli

Öğrencinin, kendine olan güvenini arttırmak, sınav saatinde bilgi ve yeteneklerini en iyi biçimde ortaya koyabilmek amacı ile aşağıda belirtilen başarılı olma yollarını öğrenmesi gerekmektedir.

Sınava hazırlanmak (Planlı çalışmak, verimli ders çalışma yöntemlerini izlemek ve not almayı düzenli olarak sürdürmek).

Geçmiş sınav sorularını yanıtlamak.

Sınavdan önceki günü eğlenme ve dinlenme ile geçirmek.

Sınav gününü iyi değerlendirmek.

Soruları özenle yanıtlamak.

sozcu.com

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın