GÜNÜN İLK SAATLERİNDE KOLAY İŞLERİ SEÇİP DEPRESYONU YENİN

Mutlaka tedavi edilmesi gereken ve tedavisi mümkün olan yaygın bir hastalıktır depresyon… Depresyonun belirtileri her kişiye göre farklılık gösterir. Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız depresyonda olabilirsiniz. En iyisi bir günü parçalara bölün, hoşunuza gidecek şeyler yapın, sabahları kolay işlere öncelik verin.

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Konsültasyon-Liyazon Psikiyatrisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, depresyonun dikkat edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunu olduğunu ve bunun zayıflık olarak algılanmaması gerektiğini söylüyor. En sık görülen ruhsal bozukluk olan depresyonun Türkiye’deki yaygınlık oranının yüzde 9-20 olarak saptandığını dile getiren Prof. Dr. Özkan, şöyle konuşuyor: “Depresyon herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Ama en sıklıkla 24-40 yaşları arasında görülür. Her 4 kadından biri ve her 10 erkekten biri, hayatlarının bir döneminde depresyon geçirir.

Yaşam Kalitesi Bozulabilir

İntihar riski sağlıklı topluma göre 30 kat fazladır, uygun tedavi alamayan depresyonlu hastaların yüzde 15’i intihar eder. Depresyon yaygın oluşunun yanı sıra yol açtığı yeti yitimi ve riskler nedeniyle de önem taşır. Depresyondaki kişilerde sağlık harcamaları ve işten uzaklaşma daha yüksektir. Yaşam kalitesi ileri düzeyde bozulabilir. Depresyonlu hastalarda iş görmezlik, sağlıklı bireylerden 5 kat fazladır. Hekime başvuran insanlar, bedeninin yanında ruhsal durumunu da anlamaya çalışmalıdır. Bu insanların fiziksel yakınmaları ile ruhsal-duygusal durum, stresli yaşam olayları arasında ilişki vardır. Hastanın çok yönlü, yani biyo-psikososyal ve çevresel bütünlüğü içinde ele alınması, kapsamlı bir değerlendirme yapabilmek için, ele alınan kişinin kendisi ve çevresiyle ilgili yeterli bilgilerin toplanması gerekir. Tüm bu bilgiler toplanırken kişinin, davranışları açısından (hekim tarafından gözlemlenen, kendisi ve çevresi tarafından anlatılan davranışlar), dinamik açıdan (bilinçli ve bilinçdışı aile dinamikleri, motivasyonlar), sistemik açıdan (fiziksel, yapısal sistemlerin yanı sıra ego yapısı ve aile yapısı vb.) durumları gözlemlenerek değerlendirilir. Böylece belirtilerin ya da yakınmaların o kişi için geçerli olan anlamı, belirtinin ortaya çıkmasında tetikleyici olabilecek etkenler, belirti ya da belirtilerin kişide yarattığı etkiler ve tüm bunların içinde yaşadığı ortam çerçevesinde anlamı gözlemlenerek belirlenir. Hasta kendini iyi hissetmeye başladıktan sonra eğer tedavi erken kesilirse yeniden eski depresif duruma dönüş olabilir ve bu nedenle tedaviyi yarım bırakmamak gerekir.”

sabah.com

 

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın