SINAV KAYGISINI AŞMADA ANNE BABANIN ROLÜ

Sınav odaklı eğitim sistemi ise hem öğrenci hem de velilerin stres yaşamasına neden oluyor. Artık çocuklarımızın eğitimine daha çok önem veriyoruz. Ancak onların sorumluluklarının artması, neredeyse tüm günlerini okulda ve okul sonrası ise ek derslerle geçirmek zorunda olması çocukluklarını yaşamalarına engel oluyor. Anne-babalar, “Çocuğum yaşıtlarından geride kalmasın. Derslerini düzenli yapsın. Başarılı olsun” istiyor.

Bu bakış açısı farkında olmadan birey üzerinde psikolojik baskı yaratabiliyor. Bu sebeple çocuklarınız hem kişilik özellikleri ve sınava yüklediği anlam hem de sizin beklentilerinizden dolayı sınavda gerçek performansını sergileyemiyor. Yani sınav kaygısı yaşıyor. Kaygı;  öğrenilen bilginin etkili bir biçimde kullanılmasını engeller ve başarının düşmesine yol açar. Öğrenci;

-Terleme, titreme, kalp atışlarının ve solunumun hızlanması, ateş basması, kaslarda gerginlik, baş ağrısı ve dönmesi, kusma, ishal, sık idrara çıkma vb. sindirim problemleri, konsantrasyon bozuklukları gibi fizyolojik belirtiler,

-Korku, karamsarlık, gerginlik, sinirlilik, panik, heyecan ve endişe gibi duygular,

-Ders çalışmayı ertelemek, ders çalışmaktan kaçmak, ders çalışmayı bırakmak, sınavlara girmemek, sınavları yarıda bırakmak gibi davranışlar, belirtiler gösteriyorsa ‘sınav kaygısı’ çekiyor demektir.

Önemli Olan Kaygıyı Kontrol Etmek

Aslında kaygı, motivasyonu artırır. Bir konuda normal düzeyde kaygı duymak iyidir. Fakat bu kaygı, aşırı ise ve yukarıda sırlanan belirtilere neden oluyorsa başarıyı düşürür. Aşırı kaygı duyan öğrenci bildiklerini unutur ve bildiği soruları yanlış cevaplar. Önemli olan bu kaygıyı kontrol edebilmek ve bunun normal bir duygu olduğunu kabul etmemiz. Bunun için öncelikle sınava yüklenen anlamı değiştirmemiz gerekiyor. Çocuklarımız, sınavdaki başarısızlığı dünyanın sonu gibi düşünür ve başarısız olursa anne- babasının onu daha az seveceğine inanır.

Anne-Babalar Çocuklarına;

“Önemli olan elinden geleni yapmandır. Düzenli olarak derslerine çalışırsan konular birikmez ve strese girmeden çalışabilirsin. Sınavda başarısız olmak dünyanın sonu değil. Hayatta her konuda başarılı olamayabiliriz. İlk seferinde istediğin puanı alamazsan tekrar çalışır tekrar sınava girebilirsin” diyerek bu kaygıyı en aza indirebilir.

-Sınav konusunda çocuğunuz sizinle konuşmak isterse konuşun. Bunun dışında sınav konusunu çok açmamaya çalışın.

-Çocuğunuzun kendi ders çalışma programını yapması için motive edin ve kendi sorumluluğunu almasına fırsat verin.

-Sürekli çocuğunuza ders çalışma saatlerini hatırlatmayın. Bu, çocukta baskı yaratır.

-Ders çalışma programı dışında sosyal etkinliklere de zaman ayırması için motive edin. Çocuğun hayatı derslerden, sınavlardan ibaret değil.

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın