TEKRARDA HAYAT VAR!

Tekrarda Hayat Var!

Her yaştan ve sınıftan milyonlarca öğrencinin en büyük şikâyetlerinden biri de çalışmak için büyük vakitler ayırdığı ders konularını kısa süre sonra unutmak. Birçok öğrenci, düzenli ve çok çalışmaya rağmen sınavlarda hata yaparak umduğu netlere veya notlara ulaşamıyor.

Tekrar Eksikliği

Peki, unutmadan ders çalışmak imkânsız mı? Bunun için öğrencinin yanlış yapma nedenlerini iyi şekilde araştırması gerekiyor. Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, sınavlardaki kötü sonuçların sebeplerini; konular hakkında yeterince bilgiye sahip olmamak, yeterince bilgi olmasına rağmen bilgileri kullanamamak veya tekrar eksikliğinden dolayı bilgileri hatırlayamamak olarak özetliyor.

Öğrendiklerinizin Yüzde 80’i Uçabilir!

Hiç tekrar yapmayan bir öğrencinin öğrendiklerinin yüzde 80’ini unutabileceğine dikkat çeken Ardıç, “Öğrenmek için ders başında çok vakit geçirmek değil, verimli çalışmak ve çok sayıda tekrar yapmak önemli. Tekrarı da periyodik yapmak gerekiyor” tespitinde bulunuyor.

1 – Kendini Ders Çalışmaya Zorla!

Başarı için çalışılan dersin gereğine inanmak gerekiyor. Ders çalışmak için iyi bir nedeniniz varsa kendinizi biraz zorlayarak zorlukları aşabilirsiniz. Önemli olan ne istediğinizi bilmeniz. Ardından kendinize iyi bir zemin hazırlayın ve öğrenmeyi isteyin. Gerisi kendinden gelecektir.

2 – Zorlandığın Dersi Kenara Bırakma!

Özellikle matematik ve bazı fen gibi sayısal nitelikteki derslerinden zorlanan öğrenciler bazen o dersleri tamamen bırakıp hiç çalışmayabiliyor. Bu derslerin içinde mutlaka herkesin anlayabileceği kolay konular olduğu unutulmamalı. Bu nedenle çok zorlandığınız bir dersin, tüm konularını öğrenmeye çalışıp güven yitirerek dersten uzaklaşmak yerine anlayabileceğiniz konuları çalışın. Böylece başarı seviyenizi bir adım daha ileriye taşırsınız.

3 – ‘Flash Back’ Tekniği Uygulayın

Tekrar yaparken beynin ilk ve son şeyleri daha iyi anımsadığını unutmayın. Buna göre hatırlamayı arttıracak şekilde zamanınızı organize edebilirsiniz. Örneğin, aralıksız dört saat çalışmak yerine, bu dört saati birer saatlik birimlere bölerseniz daha çok ‘ilk ve son’ durumları yaratır ve daha kolay hatırlayabilirsiniz. Ne kadar geri dönüş (flaş back) yaparsanız o kadar iyi.

4 – Hatırlamak İçin Tekrar

Özel bir yetenek söz konusu değilse her öğrenci öğrenmek için tekrar yapmak zorunda. Öğrenmenin temeli tekrara dayanır. Düzenli tekrar yapmayan bir öğrenci, daha önce öğrendiği bilgilerin çok azını anımsayacağı için, bilgiler arası bağlantı kurmakta zorlanır ve öğrencinin verimi düşer.

5 – Kolaydan Zora Doğru Gidin

Test çözümlerinde pratik kazanmak için kaynak kitaplardaki örnekleri, çözümlü testleri ve derste anlatılan çözümlerin incelenmesi gerekli. Bu işlem sırasında sorunun zorluğu ve kolaylığına bakılmamalı. Puan getirisi sorunun zorluğunda veya kolaylığında değildir.

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın