YAŞADIĞIM KAYGI MI YOKSA HEYECAN MI?

Sınav tarihi yaklaştıkça sınav kaygısı olan öğrencilerin ruh hallerinde değişiklikler olur. Duygusal tepkilerinde aşırılıklar görülebilir. Normal karşılanması gereken durumlara öfke ile tepki gösterebilir. Gülünmesi gereken yerde ağlayıp, ağlanması gereken yerlerde gülebilir. İşte bu kaygıyı heyecana dönüştürmenin yolları…

Sınav kaygısı, öğrencinin sınav öncesinde öğrendiği bilgiyi sınav esnasında etkili ve istenilen bir biçimde kullanmasına, öğrencinin sınavda sorulara konsantre olmasına engel olan stres halidir. Çok az veya çok yüksek düzeyde bir kaygı öğrencinin başarısının düşmesine neden olabilir. Normal heyecan motivasyonu artırır. Sınav anında el terlemesi, hızlı kalp çarpıntısı, el ve bacak titremesi, karın ağrısı; ileri derecelerde ise panik hali, boğuluyormuş gibi olma, nefes yetmiyormuş gibi sıklıkla nefes alma ve sınavdan çıkma isteği gibi belirtiler görülebilir. Belirtiler sınavdan önce olup sınav başladıktan 10-15 dakika sonra geçiyorsa bu duruma sınav heyecanı diyebiliriz. Fakat aynı belirtiler sınavda uzun müddet devam ediyorsa o öğrencide sınav kaygısı var demektir. Sınav kaygısı ile ilgili rehber öğretmen, psikolog veya psikiyatriste danışmakta yarar vardır.

Derin Nefes Egzersizleriyle Sınav Kaygınızı Heyecana Dönüştürebilirsiniz

Başarının sınanma araçlarından biri de sınavdır. Denenmenin olduğu yerde heyecan yaşanması gayet normaldir. Normal olmayan ise heyecanın, kaygı ve panik haline gelmesi sonrasında da sınav başarısını olumsuz etkilemesidir. Derin nefes egzersizleriyle, sınav kaygınızı heyecana dönüştürebilirsiniz.

Derin Nefes Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bebekler doğuştan diyaframdan derin nefes alırlar. Sonraki öğrenmelerle derin nefes alıp-verme unutulur. Egzersizler yaparak eski alışkanlıklarımızı yeniden kazanabiliriz. İsterseniz bir deneyelim.

Egzersizler Üç Aşamada Gerçekleşir:

  1. Nefes burundan alınıp ağızdan verilir. Havayı 4 adımda ciğerlerimize çekelim. Her adımda saniye nefes alıp duralım. Ve bunu toplamda 4 defa yapalım. İlk nefes alışta ciğerler biraz dolar. Sonra biraz daha, sonra biraz daha ve en sonundaki aldığımız nefes ile ciğerler iyice hava dolar.
  2. Aldığımız nefesi 4 saniye ciğerlerimizde tutalım. Parmaklarımızla 1-2-3-4 şeklinde zaman tutabiliriz.
  3. Şimdi de tuttuğumuz nefesi 4 adımda dışarıya verelim. Yine her adımda 2 saniye süresince nefes verip duralım. Ve bunu toplamda 4 adımda yapalım. İlk adımda ciğerlerden biraz hava boşalır. Sonra biraz daha, sonra biraz daha ve en sonunda ciğerler tamamen boşalır.

Bu egzersizi düzenli ve her gün yaparsak daha yararlı olur. Beynin sağlıklı çalışması için oksijen gerekir. Düzenli ve derin nefeslerle zihin daha canlı hale gelir. Nefes egzersizini sadece sınavlarda denersek başımız döner. Onun için ders çalışırken, sıkıldığımızda veya dinlenmek için gevşeme amaçlı derin nefes egzersizi yapılabilir. Egzersizi gereksiz görebilir, işe yaramadığını düşünebilirsiniz. Biraz sabredin. Sabır, alışkanlıkların oluşması için anahtar kelimedir. Egzersizler alışkanlık haline geldikten sonra daha sağlıklı nefes alıp-verdiğinizi göreceksiniz. Sınav kaygısının heyecana dönüşmesinde derin nefes egzersizleri etkili bir yöntemdir.

“Olmaya Devlet Cihanda, Bir Nefes Sıhhat Gibi.”

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman, sağlıklı bir nefes alamadıktan sonra cihan hükümdarlığının ne önemi var ki sözüyle sağlığın önemine değinmektedir.Meşhur âlim Sadi Hazretleri, “Bir nefes alıp vermede Allah’a iki can borçluyuz. Çünkü nefes aldığımızda veremeyebiliriz, nefes verdiğimizde de alamayabiliriz.” der.Halimize her nefes sayısınca şükredelim. Sayılı nefeslerimizin kıymetini bilip en güzel şekilde değerlendirmek dileğiyle…

Şimdi derin bir nefes alalım.

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın