YAZ OKULLARI NEDEN ÖNEMLİ

Her ebeveynin endişesi: Çocuğumuzun yaz aylarında boş zamanlarını geçirmesinin en iyi yolu nedir? Bazılarına göre, çocukların eğlenip oynamak için zamanı geldi. Bazılarına göre iyi bir ders tekrarı zamanı geldi. Bazılarına göre de spor ve sanata yönelmek için iyi bir fırsat.

İşte burada size yardımcı olacak en iyi yöntem yaz okulu programlarıdır. Her çocuğun ihtiyacına cevap veren yaz programları tam da ebeveynlerin ihtiyaçlarına cevap verir niteliktedir. Çocukların Yaz Okulu programına katılmasından fayda sağlanmasının birçok nedeni vardır.

Yaz Okulları, Yaz Programları Çocukların Ufkunu Genişletir

Yaz programlarının başarıya ulaştığı en önemli noktalardan birisi, çocukların ufuklarını genişletiyor olmasıdır. İster birkaç haftalık, isterse de bir günlük olsun yaz programları öğrencilere başka türlü deneyimlemeyecekleri fırsatlar sunar. Birçok yaz programı akademik,  spor ve sanatsal geliştirmeye yönelik olsa da, kişisel ve sosyal becerilerin geliştirilmesi gibi diğer yararlar da sunmaktadır. Yeni insanlarla tanışma, kendine güven duyma ve becerikli olma, çocuğunuzun benlik saygısını ve güvenini artırmaktadır.

Bazen öğrenciler, genç akıllar üç aylık ara boyunca nispeten boşta kaldıklarında “yaz slaytlarını” yaşarlar ve öğrenme düzeylerinde önemli bir düşüşe neden olabilir. Bir yaz programı çocuğunuzun beyin hücrelerini zinde tutarak öğrenmedeki bozulmayı önleyecektir.

Yaz programları, normal okuldakinden daha yavaş, daha küçük gruplarla birlikte ek dersler sunmaktadır ve genellikle daha sessiz ve daha rahat bir ortamdır. Daha az öğrenci, öğretmenin çocuğunuza odaklanmak için daha fazla zaman harcaması anlamına gelir ve bu genellikle daha iyi sonuçlara yol açar. Belli bir konuda uğraşan öğrenciler, düzenli öğretmenlerinden başka biri tarafından öğretilmeleri yararlı olabileceğini düşünebilir; Farklı bir yaklaşım veya öğretim yöntemi bazen bir çocuğun kendini daha iyi tanıması için iyi bir fırsat olabilir.

Kanada da yapılan araştırmaya göre de yaz programlarının; duygusal zekayı (veya EQ’yi), kendine güveni, bağımsızlığı, çevresel farkındalığı, liderlik özelliğini geliştirdiği görülmüştür.

Çocuğunuzun bir yaz programına katılma nedeni ne olursa olsun, faydaları inkâr edilemez: Öğrenmenin artması, sosyal gelişiminin yaygınlaştırılması ve hem faydalı hem de keyif veren bir ortamda paha biçilemez yaşam becerilerinin geliştirilmesi.

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın