BİSİKLETE BİNEN ÇOCUĞUN KENDİNE GÜVENİ GELİŞİYOR

Şehirlerimizin imar durumu, sokaklar ve hatta apartmanlar planlanırken bisiklete yer ayrılmıyor. Halbuki bisiklete binmek yetişkinler kadar çocuklar için de sağlık anlamına geliyor. Bisiklete binen çocukların kendine güveni gelişiyor ve daha sağlıklı birer fert oluyorlar.

Çocuk eğitimi ve gelişimi uzmanı Pelin Akarsu, bütün çocukların bir bisiklete sahip olma hayali olduğunu belirterek, bisiklet sürmenin çocuğun ruh ve beden sağlığına büyük katkısı olduğunu kaydetti. Pelin Akarsu, bisikletin eğlencenin yanı sıra çocuğun kendine olan güvenini artırdığını belirtti. “Bir aracı kullanabilmenin verdiği güven duygusu çocuklarda bu duygunun pekişmesine yol açıyor.” dedi.

Güven duygusunun pekişmesinin yanı sıra çocuğun beden ‘denge’, ‘dikkat’ ve ‘yoğunlaşma’ yeteneklerinin de bisiklet sayesinde geliştiğini dile getiren Akarsu, hiçbir oyuncak ve aracın bisiklet kadar denge yeteneğini geliştirmediğinin altını çizdi. Bisiklet sürebilen bir çocuğun ayrıca ‘sağlıklı bir çocuk’ olarak da görülebileceğini vurgulayan Akarsu şu bilgileri verdi: “Bisiklet tüm bedenin uyum içinde hareket etmesiyle kullanılabilen bir araç. Ayakların muntazaman pedal çevirmesi, dengede durabilme, ilerleyebilme, yön değiştirebilme ruh ve beden sağlığına bağlı bir yetenek. Biz bisiklet sürebilen bir çocuğu büyük ölçüde ‘sağlıklı bir çocuk’ olarak değerlendiriyoruz. Çünkü dikkat, denge ve yoğunlaşma olmadan bisiklet sürebilmek mümkün değildir.”

Bisiklet Süren Çocuk Daha Sakin Oluyor

Bisiklet kullanan bir çocuğun daha uysal olduğunu vurgulayan Akarsu, “Bisiklet, çocuğun enerjisini harcayacağı mükemmel bir araç. Hiçbir oyun bisiklet kadar çocuğun enerjisini boşaltmasına imkân vermez.” diye konuştu. Bisikletin beden gelişimine de çok büyük katkısı olduğunu vurgulayan Akarsu, bisikletin kasları düzenli çalıştırdığını anlattı. Çok fazla tatlı gıdalar tüken çocukların daha kolay kilo alabildiklerini hatırlatan Akarsu, ancak bisiklet süren çocukların ise sistematik hareket sebebiyle kilo sorunlarının olmadığını dile getirdi. Bisiklet süren çocuğun daha sık nefes alması nedeniyle bol oksijen aldığını aktaran Akarsu, bunun da sağlıklı hücrelerin gelişimi bakımından artı değer sağladığını kaydetti.

Tedbir Almadan Bindirmeyin

Ebeveynler çocuklarının bisikletlerinin frenlerini sık sık kontrol etmeli ve bisikletleri belirli aralıklarla bakımdan geçirmeli.

Bisikleti trafik akışı olmayan yerlerde kullanacak olsa bile çocuk trafik kurallarına ilişkin bilgilendirilmeli.

Çocuk, bisikletini mümkünse bir yetişkinin gözetiminde kullanmalı. Bisiklet kullanımı sırasında yaşanması muhtemel kazalar çocuklara çok iyi anlatılmalı.

Çocuk için mutlaka yaşına ve boyuna uygun bisiklet satın alınmalı. Bisiklette mutlaka bir korna ya da zil bulunmalı.

eğitim danışmanı

site yöneticisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın